Musia dobrovoľné hasičské zbory obcí za svoje vozidlá platiť mýto?
Na základe množstva otázok, týkajúcich sa platenia mýta pre vozidlá dobrovoľných hasičských zborov obcí odpovedáme nasledovné:

Dňom 1. januára 2014 nadobudol účinnosť zákon NR SR č. 474/2013 Z. z. o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

V súlade s § 3, písm. e) mýto sa neplatí za užívanie vymedzených úsekov ciest vozidlami záchranných zložiek integrovaného záchranného systému.

Podľa § 7 zákona č. 129/2002 Z.z. v integrovanom záchrannom systéme pôsobia:

     - základné záchranné zložky
     - ostatné záchranné zložky


Podľa § 9 sú medzi ostatnými záchrannými zložkami pod písmenom b) zahrnuté aj dobrovoľné hasičské zbory obcí – bývalé obecné hasičské zbory.

Z uvedeného vyplýva, že vozidlá dobrovoľných hasičských zborov obcí sú od mýta oslobodené, v systéme elektronického mýta sa však musia registrovať - § 10 citovaného zákona.