V dňoch 13. – 20.7.2014 sa konali v českom meste Svitavy V. Majstrovstvá sveta dorastencov a III. Majstrovstvá sveta juniorov v hasičskom športe.

 

Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky, Hasičský a záchranný zbor Slovenskej republiky v spolupráci so Združením slovenských reprezentácií v hasičskom športe vyslali do boja o cenné kovy štyri družstvá v kategórií dorastenci, dorastenky, juniori a juniorky. Na súťaži sa predstavilo dvanásť krajín: Česko, Bielorusko, Bulharsko, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rusko, Slovensko, Ukrajina, Chorvátsko, Južná Kórea.

Našej výprave sa podarilo získať tridsaťpäť medailí, ktoré poputujú do všetkých kútov Slovenska. Striebornú priečku v disciplíne požiarny útok s vodou dosiahli dorastenci do 18 rokov, ktorí v dramatickej koncovke obhájili spomínané druhé miesto: “Som veľmi šťastný, že sa to podarilo, chlapci si to určite zaslúžili,“ povedaltréner Juraj Vavrík..“V behu na 100 m s prekážkami som sa na mokrom tartane pošmykol a tak sa mi nepodaril zopakovať môj výkon z Hasičskej stovky v Poprade, kde som zabehol nový Slovenský rekord časom 16,21 s, hoci medzičasy tomu nasvedčovali,“ povedal náš dorastenecký reprezentant Marián Rerko.

V rovnakej súťažnej disciplíne sa na treťom mieste umiestnili aj dorastenky do 18 rokov. „Tretie miesto je určite úspech a ja som na tieto dievčatá hrdý, pretože  sa vedeli vysporiadať so zranenou rukou prúdarky Žanety Vrábľovej,“ povedal tréner Jakub Pavelka a ako sama pretekárka povedala, “ v tej chvíli som na nič nemyslela, len aby som dobre nastriekala a podarilo sa. “

Najväčším úspechom sa môžu pýšiť juniorky do 23 rokov, ktoré v celkovom hodnotení disciplín požiarny útok, štafeta na 4x100m, výstup do II. podlažia cvičnej veže a 100 m s prekážkami skončili na III. mieste za Ruskom a Českom. „Dievčatá bojovali zo všetkých síl o čom svedčí aj fakt, že vznikli dva nové slovenské rekordy. O jeden sa postarala Lenka Adamíková vo výstupe do II. podlažia cvičnej veže časom 8,65 s a o druhý Lenka Dominiková v behu na 100 m s prekážkami časom 17,92 s. Pre dievčatá to bola ich prvá medzinárodná súťaž a časť z nich bude štartovať aj na Majstrovstvách sveta žien v Kazachstane, kde môžu zúročiť svoje skúsenosti, ´´ uviedol na adresu juniorskej reprezentácie žien ich tréner Štefan Belko.

V kategórii juniorov do 23 rokov sa v celkovom poradí umiestnilo Slovensko na 5. mieste za silnými družstvami Česka, Bieloruska, Ruska a Kazachstanu.“ V požiarnom útoku sme mali smolu, keď v prvom pokuse sa nám zalomila savica a v druhom pokuse sa nám nepodarilo nastriekať do terčov tak, ako sme si to predstavovali. Ináč musím pochváliť chlapcov v disciplíne 100m s prekážkami, kde podali solídne výkony,“ povedal tréner Vladimír Suržin.

Majstrovstvá sveta v kategórii junioriek do 23 rokov a dorasteniek do 18 rokov sa konali po prvý krát a napriek krátkemu času na prípravu výkony, ktoré dievčatá podávali, boli na veľmi dobrej úrovni. Organizácia a priebeh Majstrovstiev sveta bol zvládnutý na vysokej športovej úrovni, za čo patrí organizátorom podujatia poďakovanie.

Showcase data is not configured

 

                                                                                                       Štefan Belko
                                                                            predseda Združenia slovenských reprezentácií
                                                                                                  v  hasičskom športe

Adresa

Dobrovoľná požiarna ochrana SR
Kutuzovova 17
831 03, Bratislava02/44 37 21 33
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Zostaň v spojení

Go to top