obchod 2

Bratislava 6. novembra (TASR) – Pri požiaroch, povodniach, ale aj nehodách chce štát viac využívať dobrovoľných hasičov. Spoluprácu profesionálov a dobrovoľníkov pri zásahoch upravujú materiály, ktoré na dnešnom rokovaní schválila vláda SR.

Na rokovanie ich predložil šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Okrem väčšieho zapojenia dobrovoľníkov, štát plánuje v rokoch 2015 až 2018 navýšiť stavy profesionálnych hasičov najmenej o 380 funkčných miest.
Kaliňák dnes povedal, že na Slovensku sú stále červené body, kde dojazd hasičov na miesto nehody trvá 30 minút. Túto situáciu by mala zlepšiť práve spolupráca s dobrovoľníkmi. "Pri dojazde 30 minút je požiar v takom štádiu, že je možné ho len veľmi ťažké zachrániť a keď sa tam stane dopravná nehoda, pochopiteľne, nedokážeme tak intenzívne zabojovať o ľudský život, ako tam, kde máme dojazd päť minút," povedal dnes Kaliňák. Aj keď štát s dobrovoľníkmi ráta najmä pri povodniach či požiaroch, pomôcť by mohli aj pri nehodách, kde sa môžu podľa Kaliňáka dostať skôr než profesionáli. "Efekt spojenia dobrovoľníckej pomoci s prácou profesionálov bude na celom Slovensku garantovať poskytnutie pomoci do 20 minút od tiesňového volania," píše sa v Návrhu celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek na území SR, ktorý dnes schválila vláda.

Dobrovoľným hasičom, ktorí sa prihlásia, štát poskytne výcvik, ročný paušál a tým, ktorí nemajú výstroj, ju bude postupne dopĺňať v rámci európskeho projektu. Štát chce rovnako zmierniť platbou pre týchto hasičov riziko pri zásahu a preplatí im tiež pohonné hmoty. Stále to však podľa Kaliňáka predstavuje menšie náklady, než keby sa mali vo veľkej miere zvyšovať počty profesionálnych hasičov. "Hovoríme o tom, že v rozpočte do päť miliónov eur ročne by stála celá operácia tak, aby sme mali k dispozícii 20.000 dobrovoľných hasičov v priebehu niekoľkých minút a hodín podľa kategórie dobrovoľného hasičského zboru," podčiarkol minister. Celkovo momentálne na Slovensku pôsobí asi 100.000 členov dobrovoľnej požiarnej ochrany vrátane detí, dorastu či dôchodcov. "Reálne by mohlo byť aktívnych 1500 až 1700 zborov, podľa toho, koľko z nich sa do systému prihlási. Počítame, že by sme mohli mať spolu do 20.000 dobrovoľníkov," podčiarkol minister.

Novou legislatívou sa ruší obecný hasičský zbor a obecný hasičský útvar a zriaďuje sa dobrovoľný hasičský zbor obce. Pri jeho zriaďovaní sa predpokladá širšie zapájanie dobrovoľnej požiarnej ochrany a ich personálnych zdrojov. Zákon o Dobrovoľnej požiarnej ochrane SR, ktorý dnes schválila vláda, má nadobudnúť účinnosť 1. marca 2014. Práve Dobrovoľná požiarna ochrana bude podľa Kaliňáka poskytovať dobrovoľným hasičom výcviky. Do ich prípravy sa majú zapojiť aj ozbrojené sily.

Projekt spolupráce profesionálnych a dobrovoľných hasičov podľa Kaliňáka konzultovali s Európskou úniou, ktorá podporuje zapájanie dobrovoľníkov.

UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukový záznam a videozáznam.

 

word icon

01 UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY 

word icon

02 PREDKLADACIA SPRÁVA

word icon

03 NÁVRH CELOPLOŠNÉHO ROZMMIESTNENIA SÍL A PROSTRIEDKOV HAS. JEDNOTIEK NA ÚZEMI SR

word icon

04 VYHODNOTENIE PRIPOMIENKOVÉHO KONANIA K NÁVRHU (03)

word icon

05 KOMUNIKE

word icon

06 DOLOŽKA VYBRANÝCH VPLYVOV

word icon

07 OBAL

word icon

08 PRÍLOHA č.1

word icon

09 PRÍLOHA č.2

word icon

10 PRÍLOHA č.3

word icon

11 PRÍLOHA č.4

excel icon
12 PRÍLOHA č.5 a

excel icon

15 PRÍLOHA č.5 b

excel icon

16 PRÍLOHA č.5 c

excel icon

17 PRÍLOHA č.5 d

excel icon

18 PRÍLOHA č.5 e

excel icon

19 PRÍLOHA č.5 f

excel icon

20 PRÍLOHA č.5 g

excel icon

21 PRÍLOHA č.5 h

word icon

13 PRÍLOHA č.6

word icon

14 PRÍLOHA č.7

 

 

Adresa

Dobrovoľná požiarna ochrana SR
Kutuzovova 17
831 03  Bratislava02/44 37 21 33
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Zostaň v spojení

Go to top